Styl skandynawski

Dlaczego urządzanie wnętrz w stylu skandynawskim jest tak bardzo popularne? Przyczyna tkwi w funkcjonalności oraz przytulności stylu skandynawskiego. Jeszcze do niedawna klasyczna biel dla wielu osób była nudna i kojarzyła się tylko z zimnymi, sterylnymi i nieprzyjemnymi wnętrzami. Obecnie coraz szersze grono osób docenia ten kolor, odnajdując w nim harmonię oraz ukojenie. Wnętrze w stylu skandynawskim, pomimo tego, iż biel jest tu kolorem dominującym nie jest chłodne i nieprzytulne. Sekret stylu skandynawskiego tkwi w odpowiednio dobranych dodatkach, które sprawiają, że pomieszczenia stają się przytulne i kameralne, a także chce się w nich spędzać dużo czasu.

styl skandynawski

Biel Skandynawska

Biały kolor jest wszechobecny w mieszkaniu urządzonym w stylu skandynawskim. Kolor ten powoduje, że pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne i jaśniejsze. Biel dominuje w szczególności na podłogach oraz na ścianach. Białe ściany odbijają światło, co wpływa na jasność pomieszczenia. Na białych ścianach świetnie prezentują się zdjęcia w ramkach, oryginalne grafiki oraz inne dekoracje. Jednak nie wszystkie ściany w mieszkaniu musisz pomalować na biało. Kolor ten powinien wprawdzie stanowić bazę, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by jedną ścianę w danym pomieszczeniu wyróżnić i pomalować w ciemnym odcieniu. Możemy postawić na granat, szarości czy butelkową zieleń. Modne są również tapety w geometryczne wzory bądź roślinne motywy. Zdecydowanie należy unikać jaskrawych kolorów.

Oświetlenie Skandynawskie

To niezwykle istotny aspekt mieszkania urządzonego w stylu skandynawskim. Wszystkie wnętrza powinny być jasne. Nieocenione jest światło naturalne, dlatego też należy zrezygnować z firan oraz zasłon, by wpuścić jak najwięcej promieni słonecznych do pomieszczeń. Po zmroku nasze wnętrza powinny oświetlać punktowe lampki, które tworzą klimat. Nie montujmy jednego głównego oświetlenia, wybierzmy kilka mniejszych punktów światła.

Naturalne materiały

We wnętrzu urządzonym w stylu skandynawskim nie może zabraknąć naturalnych materiałów oraz tkanin. Dlatego też postawmy na drewnianą podłogę, a do jadalni wybierzmy drewniany stół. Najlepszy efekt daje surowe drewno. Oprócz drewna, we wnętrzu powinny się także znaleźć wiklinowe dodatki oraz odpowiednio dobrane tekstylia, takie jak lniane obrusy, bawełniane narzuty czy wełniane poduszki.

Funkcjonalność

Mieszkanie w stylu skandynawskim musi być funkcjonalne, liczy się przede wszystkim wygoda użytkowania. Dlatego też należy dobierać minimalistyczne dodatki, które będą miały korzystny wpływ na nasze samopoczucie. W salonie warto postawić na dużą kanapę bądź narożnik. Przy wyborze sprawdź czy kanapa jest wygodna. Pamiętaj, że dom musi być miejscem, w którym wypoczniemy oraz zrelaksujemy się.