Wnętrze w stylu skandynawskimwnętrze skandynawskie

Coraz więcej osób decyduje się na wystrój wnętrz w stylu skandynawskim. Nurt ten zachwyca prostotą, funkcjonalnością, jasnymi, przyjemnymi barwami. Świetnie sprawdza się w codziennym życiu i właśnie dlatego tak chętnie jest stosowany.

Najważniejsze elementy tego nurtu to prostota i funkcjonalność, dzięki czemu styl skandynawski świetnie sprawdza się w aranżowaniu mieszkań i domów, przestrzeni z których codziennie korzystamy. Sposób aranżacji mieszkania ma przede wszystkim zapewnić mieszkańcom komfort i wygodę. Meble są proste, wykonane z naturalnych surowców np. sosny lub brzozy, odpowiednio wyprofilowane.

Jeśli chodzi o kolorystykę to zdecydowanie dominują jasne barwy – biel, szarości, błękity i ecru. Taki dobór kolorów dodatkowo pomaga optycznie powiększyć pomieszczenia. W stylu skandynawskim rezygnuje się także często z firanek i elementów zasłaniających okna, co pozwala wpuścić do wnętrza więcej światła. Ważna jest także odpowiednia ilość i rozmieszczenie lamp, pozwalających oświetlić wnętrza wieczorami.

Ważnym elementem tego nurtu jest także wykorzystanie naturalnych materiałów np. kamieni, drewna, wikliny, juty, szkła czy lnu. Podkreśla to ekologiczność, związek z naturą, a jednocześnie pozwala ocieplić wnętrza. Takie wykończenia stosowane są zarówno w stałych, głównych elementach wystroju (np. drewniana podłoga), jak i w dodatkach np. wiklinowy kosz na gazety czy pled przykrywający łóżko. Akcesoria takie jak poduszki czy koce można przy tym często zmieniać, nie przeznaczając na to dużych nakładów finansowych. Pozwala to odświeżyć nasze wnętrza i nadać im nowego charakteru.

Ważnym elementem stylu skandynawskiego jest także minimalizm. Nie ma tutaj niepotrzebnych bibelotów, zastawiających wnętrze. Wszystkie dodatki dobierane są z rozmysłem, mają oszczędne formy i kolorystkę. Dla przełamania jasnych barw można dobrać kilka akcentów w mocniejszych kolorach, które ożywią wnętrze. Świetnie sprawdzą się np. poduszki lub narzuta na łóżko w kolorze butelkowej zieleni bądź granatu.